... Kdo vi kolik slz je ukryto za jednim usmevem, kdo vi kolik bolesti je ukryto za kouskem radosti ...

Anarchie v praxi

2. ledna 2007 v 13:10 | KnoTka |  Anarchie/anarchismus

Anarchie v praxi


Často se tvrdí, že anarchismus je sice hezká myšlenka, ale naprostá utopie, která nemůže být nikdy uskutečněna. Všude spousta anarchistické teorie, ale prý žádný příklad opravdu fungující anarchistické společnosti. U některých lidí, a není jich zrovna málo, je toto nejčastější předsudek vůči anarchistické myšlence. Podíváme-li se ale do historie a zkoumáme-li některé události a hnutí v dnešním světě, zjistíme, že v tomto bodě kritikové nemají pravdu. Již od začátku je ale nutné k dané problematice přistupovat s předpokladem, že nic není dokonalé, vše má své chyby - někdy viditelné, mnohdy skryté.
Dál je důležité si uvědomit, že z hlediska anarchie v praxi není nikterak podstatné, zda se něco označuje za anarchistické či nikoli. Kdybychom se pídili pouze za nálepkou, daleko bychom se asi nedostali. Podstatné jsou principy, podle nichž lidé žijí, pracují, sdružují se a rozhodují. Jistě nebude na škodu, když tyto principy, které jsou deklarovány snad v každém anarchistickém manifestu, zopakuji: předně jde o solidaritu čili vzájemnou pomoc, poznání toho, že lidé si nemají být nepřáteli, ale naopak si mají vzájemně pomáhat a sdružovat se v zájmu svém osobním; a o maximální svobodu jednotlivce, samozřejmě s přihlédnutím ke svobodě těch ostatních; z organizačních principů jmenujme decentralizaci, systém autonomie a federace, rozhodování zdola, samosprávu... Vedle toho můžeme označit principy, které by přítomné být neměly, a které jsou bohužel běžnou součástí dnešního kapitalistického světa - útlak, sociální nespravedlnost, vykořisťování, autoritářství, militarismus, diskriminace atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TzG TzG | E-mail | Web | 2. ledna 2007 v 13:47 | Reagovat

Pěkný článek, ale musím opomenout, že vše je v lidech. Myslíš si, že by tohle mohlo fungovat na celém světě? Nikoli, vždy bude existovat odpůrce, který bude hlásat přesný opak. Dokážeš si reálně představit, jak by to dopadlo?

Solidarita: myslíš že každý dokáže být takový?? Ne.

Chceš mi říci, že dokáže být každý kamarád každého? Nevím jak u Tebe, ale u mne ne.

Svoboda jednotlivce.. Chtělo by to blíže specifikovat, protože potom vznikají problémy, jelikož každý jednotlivec bere "Co není zakázáno je povoleno"..

Co sipředstavuješ pod pojmem sociální nespravedlnost? Popiš mi to blíže.

K diskriminaci.. Každý strůjcem svěho štěstí je, ale pravdou, že to neplatí vždy, ale diskriminaci předchází činy. Zkus někdy zauvažovat, proč je některým věcem tak a pak přemýšlet co je tady špatně a hlavně CO přesně, jelikož(a to musím napsat i já) vznikají chyby v porozumnění psaného slova. Často to myslí tvůrce dobře, ale ten, co to čte, pochopí naše úmysly přesně naopak, než my myslíme. Tak vznikají problémy a velké chyby..

2 Terka Terka | 31. ledna 2007 v 11:13 | Reagovat

Chybí ti kurva obrázky...........

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama