... Kdo vi kolik slz je ukryto za jednim usmevem, kdo vi kolik bolesti je ukryto za kouskem radosti ...

Anarchistická organizace

2. ledna 2007 v 13:35 | KnoTka |  Anarchie/anarchismus
Anarchistická organizace
Anarchistické principy se projevují - jak jinak - především v anarchistickém hnutí a v tom, jak se anarchisté organizují. V rámci celého hnutí existuje množství větších či menších organizovaných skupin, projektů a také řada neorganizovaných jednotlivců. Každý si v hnutí hledá takové místo, které mu nejvíce vyhovuje a podle toho se případně sdružuje s ostatními, či jen s nimi nějakým způsobem spolupracuje, ale také může stát úplně mimo.
Anarchisté se organizují především v místních skupinách, které se pak spojují ve federacích. I u nás na tomto principu federace a autonomie fungují všechny "celorepublikové" anarchistické organizace. Anarchistické federace jsou charakteristické absencí jakékoliv hierarchie či nějakých privilegovaných funkcí a postů. Všichni členi jsou si rovni, každý může prezentovat své postoje a má stejnou možnost ovlivňovat chod a směřování organizace. Například v Československé anarchistické federaci (ČSAF) se její členové organizují v tzv. regionech, které si řídí samy svou práci, s ostatními regiony pak udržují soustavnou komunikaci, navzájem se informují prostřednictvím interního věstníku a diskutují. Společné kampaně a celkové směřování organizace se pak projednává na sjezdech celé federace, jichž se může zúčastnit každý člen - závěry těchto sjezdů jsou pak ještě dodatečně potvrzovány celou členskou základnou v referendu. V ČSAF navíc existují tzv. pracovní skupiny, které se věnují konkrétním projektům (např. vydávání časopisů, podpora stíhaných aktivistů (Anarchistický černý kříž), příprava kampaní…) a jsou zodpovědné celé organizaci. Všechny funkce jsou volené a jejich nositelé jsou kdykoliv odvolatelní. V podstatě na stejných organizačních principech fungují i anarchistické odbory či některé jiné organizace.
Vytváření takovýchto organizačních struktur odráží snahu anarchistů, aby jejich prostředky odpovídaly cíli a učí jednotlivé aktivisty osvojovat si anarchistické principy v praxi. V neposlední řadě jsou takto budovány paralelní struktury, které třeba jednou nahradí současný státní a kapitalistický systém.
Některé anarchistické skupiny ale nechtějí pracovat jen v teoreticko-politické rovině a tak zakládají různé praktické projekty. Například jedna skupina belgických anarchistů se rozhodla, že by se vedle přímých akcí a výměny informací mohla pokusit uvést do každodenního života anarchistickou praxi a zároveň tak prezentovat konkrétní alternativu. A tak v létě 1992 vzniklo "Anarchistické hospodářské společenství (AHS)" (parodie na EHS - Evropské hospodářské společenství) coby síť pracovních skupin organizovaných na anarchistických principech: nalezli byste tu zahradnický kolektiv (rozsáhlá městská zeleninová zahrada, jejíž produkce je dále distribuována), spotřební družstvo (kolektivní nákup kvalitního jídla umožňující úspory), mobilní kuchyně (logistická podpora pro akční skupiny, které jsou zapojené do kampaní a stávek), kolektiv vyrábějící potravinové produkty (marmelády a víno z ovoce), kolektivní kuchyně (vegetariánské jídlo jednou týdně, bar). Další plány byly vysněny, ale nerealizovány: například společná doprava, recyklace oblečení… Byl zajištěn pronájem domu, který se stal místem setkávání a debat, z nichž se vyklubaly na světlo světa další aktivity (např. skupina na podporu uprchlíků). Živě se diskutoval problém, jak být skutečně nezávislí na všudypřítomné kapitalistické ekonomice - nikdo nechtěl skončit v alternativním zeleno-kapitalistickém táboře.
Praktické anarchistické principy se dají vysledovat i v různých subkulturních proudech či jejich částech, i když ty přes svou kulturní okrajovost většinou zůstávají v izolaci. Stírá se tu hranice mezi producenty a konzumenty, někdo se věnuje hudební produkci, jiný vydávání fanzinu či distribuci nahrávek, které jsou pokud možno co nejlevnější… Každý se snaží něčím přispět své subkulturní komunitě. Svobodomyslné a solidární prostředí těchto komunit a často i přístup k alternativním médiím pak některé jejich příslušníky přivede až k otevřené angažovanosti v rámci antiautoritářského hnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama