... Kdo vi kolik slz je ukryto za jednim usmevem, kdo vi kolik bolesti je ukryto za kouskem radosti ...

Quebecké družstevní hnutí

2. ledna 2007 v 13:16 | KnoTka |  Anarchie/anarchismus
Quebecké družstevní hnutí
Jestliže budeme hledat na mapě, kde se družstevní hnutí nejvíce rozmohlo mezi obyvatelstvem, jistě musíme ukázat na kanadský Quebek, kde je přibližně 3300 družstev, která měla v roce 1990 obrat 11,6 miliardy dolarů, což je zhruba 8% HDP.
Drahokamem v družstevní koruně je federace Caisse Populaire Desjardins. Tento kreditní svaz je finančním ochráncem celého hnutí - předtím, než Caisse přišla na scénu, nebyla družstva nijak významněji úspěšná. Caisse Populaire byla započata v roce 1900 hrstkou chudých vesničanů a 20 dolary vkladu, nyní má 5,4 milionu členů v 1 500 místních záložnách sdružených ve 14 regionálních federacích. Caisse Populaire je se svými 40 000 zaměstnanci největší "soukromý" zaměstnavatel a je jedinou finanční institucí v 675 obcích. Má podstatnou roli v zachování venkovského a zemědělského života. Bez půjčky od své místní záložny by mnohem méně dělníků vlastnilo své domovy a ani mnoho ostatních forem družstev by neexistovalo bez těchto finančních zdrojů.
Dalším družstevním sektorem velkého ekonomického významu je zemědělství. Zvláště po první světové válce začali být zemědělci ždímáni překupníky. Jedinou cestou, jak překonat tento druh parasitismu, bylo spojit se společně do zásobovacích a obchodních družstev. Dnes více než 60% veškeré produkce (38 000 zemědělců) patří těmto organizacím. Některá družstva poskytují zboží a služby pro farmy jako například naftu, stroje a osivo. Jiná vlastní mlékárny a zpracovatelské podniky, mnohé z nich jsou největšími ve svém oboru.
Družstva mimo jiné hrají důležitou roli v životě domorodých komunit. Předtím, něž se začala rozvíjet, byli místní lidé závislí na Hudson Bay Company ohledně zboží a obchodování s kožešinami a ostatními produkty. Nyní již existuje 16 domorodci vlastněných a řízených družstevních asociací s účastí více než 5000 rodin.
Studentské družstevní hnutí bylo založeno v roce 1983 jako prostředek poskytování levnějších knih či počítačů pro vysokoškolské studenty. Tato skupina také provozuje knihkupectví, služby a studentskou jídelnu. Členstvo nyní čítá na 540 000 studentů. Z převážné části spočívá na dobrovolnících. Toto hnutí druhotně slouží jako jakýsi druh školy pro družstevníky.
Dělnická družstva byla v Quebeku od roku 1946, skutečné hnutí nastoupilo v 80. letech. V současnosti je 170 dělnických družstev s 7 260 členy. Většina z nich je koncentrována v lesním průmyslu, který zahrnuje pily, drtičky dřevních pilin, sázení stromů a ohromné školky pro jedle a borovice. Samosprávná družstva také existují v tisku, zpracovatelském průmyslu, taxislužbě a skleníkaření.
Bytová družstva začala být budována v 70. letech jako prostředky poskytující levné a samosprávné byty, jako alternativa ke státnímu sociálnímu bydlení. V neposlední řadě jsou tu dvě pojišťovací družstva. Ta jsou přímými potomky společností vzájemné pomoci vytvořenými zemědělci a řemeslníky před více něž 150 lety.
Tato družstva mají s anarchismem málo společného, avšak kvůli konkurenci od družstev byly kapitalistické podniky nuceny přijít s podobnou úrovní cen a služeb. Také velký význam má mnohdy jednočlenný volební hlas, což je v opozici ke kapitalistickému konceptu moci založenému na počtu držených akcií. Jedním z principů je vzájemná pomoc, lze zde nalézt koncepty místní kontroly, federalismu a samosprávy (to poslední v případě dělnických družstev). Důležitými aspekty quebeckého hnutí jsou solidarita a zachování komunity. Založení místních družstev bylo mnohdy důležité k udržení zemědělského způsobu života proti útokům urbanismu a kapitalismu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama